Bérszámfejtés | Nexon Ugrás a tartalomra
NEXON kiszervezett bérszámfejtés szolgáltatás

Mi a bérszámfejtés?

A bérszámfejtés a vállalatoknál, intézményeknél a havidíjas és órabéres munkarendben foglalkoztatott, valamint teljesítménybéres és jutalékos elszámolású dolgozók bérének számfejtése, valamennyi pótlék, járulékos elem és levonás figyelembevételével.
A bérszámfejtés a dolgozók kifizetésének folyamata. A munkáltatóknak minden fizetési időszakban el kell végezniük a bérszámfejtést, hogy a munkavállalók megkapják a bérüket. A bérek megállapítása azonban több, mint egyszerűen a bruttó bérből levonni az adókat, és a nettó bért átutalni. Sok mozgó része van, például a munkavállalók ledolgozott munkaóráinak összegyűjtése, a távollétek kezelése, bónuszok vagy a cafeteria elszámolása, az adók és egyéb levonások kiszámítása, a bérek utalása, valamint a hatósági adatszolgáltatások teljesítése. Bízza a bérszámfejtés nehezét szakértőre!

 

Miért fontos a bérszámfejtés?

Az alkalmazottak a vállalat legnagyobb értékét jelentik, és a megtartásuk érdekében alapvető, hogy a bérüket időben és pontosan megkapják. A legtöbb szervezetnél a munkavállalói költségek jelentik a legnagyobb kiadást, ezért az időben és pontosan elkészített bérelszámolás kulcsfontosságú, és létfontosságú a vállalat hatékony és zökkenőmentes működéséhez.
A bérszámfejtés bonyolult és időigényes folyamat és létfontosságú eleme bármely sikeres vállalkozás működtetésének.
Mivel a munkavállalók számítanak a fizetésükre, a hibás vagy nem időben történő kifizetés bizalomhiányt okozhat. Ha azonban a fizetések pontosak és időben érkeznek, az alkalmazottak elkötelezettebbek és motiváltabbak.

Tudta, hogy a világot mindig is a bérszámfejtés vitte előbbre? Tekintse meg a NEXON filmjét a bérszámfejtés történetéről, és megtudja, hogy miért! :)

 

Mi kell a jó bérszámfejtéshez?

A bérkifizetés az egyik legfontosabb, ugyanakkor legbonyolultabb üzleti folyamat. Minden vállalkozás arra törekszik, hogy a műveletet a leghatékonyabb módon hajtsa végre. Azonban előfordulnak hibák, amelyek súlyos következményekkel járhatnak.  
Hatékony bérelszámolási folyamatok nélkül egy vállalkozás nem lesz képes rendszeresen kifizetni az alkalmazottak bérét, és nem lesz képes felelősségteljesen kezelni az adókat és az egyéb kötelező hatósági adatszolgáltatásokat sem.

 

Kérdése van? Írjon nekünk!

Bérszámfejtés folyamata

A bérszámfejtési folyamat több lépést foglal magába annak érdekében, hogy a munkabér, az önkéntes pénztárak, a SZÉP kártya alszámlák, az adók és járulék utalások precízen megtörténjenek. Három fő csoportra oszthatjuk a folyamatot:


1.    Bérszámfejtés előkészítése

2.    Bérszámfejtés elkészítése

3.    Bérkifizetést követő szolgáltatások

bérszámfejtés folyamata

1.    Bérügyviteli adminisztráció és törzsadatok kezelése

A munkavállalók bérkifizetését érintő adatainak rögzítése és karbantartása, amely magában foglalja a munkavállalói törzsadatok rögzítését, szükség esetén módosítását és az állandó illetve a nem rendszeres kifizetések adminisztrációját.  

2.    Munkaidő kezelése, gyűjtése, jelenléti ívek kezelése

Munkaidőre vonatkozó input adatok feldolgozása
A bérkalkulációhoz nyomon kell követni a munkavállalók munkaidő adatait. Ez magában foglalja a következőket:
•    a rendszeresen ledolgozott munkaórák
•    távollétek (pl. fizetett szabadság, betegszabadság, apanapok)
•    túlórák, műszakok
Az alkalmazottak munkaóráinak nyomon követése biztosítja, hogy a megfelelő összeget fizessük ki a munkavállalónak. A  munkaidő-nyilvántartása komplex feladat, mely során gyűjtenünk kell többek között a jelenléti időket, túlórákat, műszakokat, beosztásokat, távolléteket, és mindezeket a dolgozók jelenléti ívén vezetjük. A legjobb megoldás, ha a munkaidő-nyilvántartó program integrált részét képezi a bérszámfejtő programnak, így az adatok átadása pontos és zökkenőmentes.

3.    Bérszámfejtés (Levonások kiszámítása)

Input adatok alapján a bérszámfejtés elvégzése a jogszabályok alapján.

4.    Bérek utalása, kifizetése

A számfejtést követően a bér kifizetése, utalása a munkavállalók felé.

5.    TB ügyintézés

Társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltatók esetében a kötelező egészségbiztosítási ellátásokra (táppénz, gyermekápolási táppénz, baleseti táppénz, üzemi baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, GYED) való jogosultság megállapítása, az ellátásra jogosultság időtartamának figyelemmel kisérése, az ellátások számfejtése, kifizetése, a társadalombiztosítási kifizetőhely működési feltételeként a jogszabályban előírt nyilvántartások vezetése.

Letölthető TB naptár

6.    Bérszámfejtést követő feladatok

a.    Főkönyvi feladás: Az adott hónap számfejtése után a bérszámfejtés eredményének átadása a főkönyv felé.

b.    Bérjegyzékek előállítása: a munkavállalók részére a bérjegyzék előállítása és átadása papír vagy elektronikus formában

c.    Kötelező hatósági adatszolgáltatások, bevallások, mely magában foglalja a havi és az éves adóbevallás elkészítéséhez szükséges nyomtatványok (M30) elkészítését. Hatóságok felé történő adatszolgáltatások elkészítése.

Ha Ön a bérszámfejtés kiszervezése mellett dönt, úgy a NEXON alap és emelt szintű szolgáltatás portfoliójával teljes körű megoldást nyújt az Ön igényeihez igazodva.


A legfontosabb fogalmak

  • Bruttó bér

A bruttó fizetés az, amiben általában megállapodik a munkáltató a munkavállalóval, és ami a munkaszerződésben szerepel. A munkavállalóknak ebből adót és járulékokat kell fizetniük (ezek a munkavállaló béradói), amelyeket a kifizető cég von le, és továbbít a hatóságoknak a munkavállalói után.

  • Nettó fizetés

Ténylegesen a munkavállaló részére kifizetett összeg.  

  • Munkáltatói költség

A munkaadónak járulékokat kell fizetnie az állam részére a foglalkoztatásáért. Ezeket munkáltatói adónak, költségnek nevezik. A bruttó bér és a munkáltatói adók összege a teljes vállalati költség. Ez az, amennyibe az adott munkavállaló ténylegesen kerül a vállalatnak.

  • Rendes munkaidő

Magyarországon a szokásos heti munkaidő heti 40 óra, jellemzően napi 8 óra, ötnapos munkahét mellett.

  • Egyéni járulékok

A munkáltató által fizetett járulékok és adók, mely levonásra kerül a bruttó bérből a munkáltató által.

  • Utalás

A munkavállalónak átutal nettó bér összege.

  • Táppénz

A munkavállaló betegsége esetén az Egészségbiztosító Pénztár vagy a Kifizetőhely (munkáltató) által megállapított, és folyósított egészségbiztosítási ellátás.

  • Betegszabadság

A munkavállalónak a keresőképtelenség (saját betegség) első 15 munkanapjára, megállapított 70%-os távolléti díj összege.

  • Távolléti díj

A munkavállaló fizetett távolléte (pl. szabadság) alatt járó díjazás összege.

  • Béren felüli juttatás

A munkáltató által a munkavállaló részére adott olyan juttatás, amely a bérrel együtt adózó kifizetés, de nem része a munkabérnek. Cafeteria juttatásként is adott juttatást (pl. Önkéntes pénztér munkáltatói hozzájárulás) a munkavállaló a saját döntése alapján használhatja fel a meghatározott cafeteria összegből.   

  • Béren kívüli juttatás

Az SZJA törvény alapján béren kívüli juttatásnak minősülő, a munkáltató által a munkavállalónak adott kifizetés, mely a munkabéren felüli motivációs juttatás.

  • Cafetéria

Olyan díjazási rendszert jelent, mely a munkabéren felüli juttatásokat fedi le. Minden esetben a munkáltatói Cafetéria szabályzat határozza meg a Cafetérián belül adható juttatások körét, az adható juttatások összegét, és a további Cafetéria szabályokat (pl. próbaidő alatt adható-e).

  • Kifizetés

A munkáltató által a munkavállaló részére az elvégzett munka, fizetett távollét (pl. szabadság) ellenértéke.

  • Túlóra

A rendes munkaidőn felüli munkavégzést túlóraként kell kezelni, és azt a munkaszerződések/ kollektív szerződések szabályozzák.

  • Műszakpótlék

Munka törvénykönyve határozza meg a bérpótlékok szabályait. Fajtái: vasárnapi pótlék és műszakpótlék.

  • Természetbeni juttatás / járandóság

Azon kifizetések, amelyeket a munkáltató nem készpénzben juttat a munkavállaló részére. (pl. SZÉP kártya)

  • Pénzbeni juttatás / járandóság

Azon kifizetések, amelyeket a munkáltató készpénzben vagy utalással juttat a munkavállaló részére.


Hogyan végezhető el a bérszámfejtés?

Három munkabérszámítási megoldás áll rendelkezésére, amikor a bérszámfejtés lebonyolításáról van szó.

•    Kézi bérmegállapítás

Ez a lehetőség a legidőigényesebb (de legolcsóbb) bérszámfejtési lehetőség. Azonban meg kell tanulnia a bérelszámolás minden csínját-bínját, és rendszeresen követni kell a jogszabályváltozásokat. A bérkiszámolás kézzel történő feldolgozása sok hibalehetőséget rejt magában.
Az adókat és egyéb levonásokat kézzel kell kiszámítania, ismerve minden ide vonatkozó szabályt.
Emellett szervezett és részletes nyilvántartásra van szükség a dolgozók adatairól, bérekről, munkaidőadatokról egy biztonságos helyen.

•    Bérszámfejtés kiszervezése

A bérszámfejtés kiszervezése a legkényelmesebb és legkevésbé időigényes lehetőség.
A bérszámfejtést kiszervezheti egy bérszámfejtő cégnek vagy könyvelő irodának. Az a személy vagy cég, akinek kiszervezi a ezt a folyamatot, általában a teljes folyamatot elvégzi  a megbízó helyett, az adminisztrációtól kezdve számításokon át a bérkiosztásig és a kötelező adatszolgáltatásokig.

•    Bérszámfejtő szoftver használata

Amennyiben egy vállalkozás házon belül kívánja tartani a bérszámfejtést, a legbiztonságosabb megoldás egy szoftvercsomag használata, amely segít a bérkifizetés pontos és hatékony lebonyolításában. A bérszámfejtő szoftver kiválasztásakor azonban fontos, hogy szánjon egy kis időt arra, hogy átgondolja, milyen funkciókat igényel a vállalkozás a szoftvertől.

Mik a kiszervezett bérszámfejtés előnyei?

A kiszervezésnek köszönhetően a HR adminisztráció jelentősen csökken. Több erőforrás fordítható az értéknövelt HR tevékenységekre, szolgáltatásokra (pl. tehetség menedzsment, teljesítményértékelés, toborzás). Így a HR szerepe felértékelődik, működése hozzáadott értékként jelenik meg, a vezetők és a dolgozók felé is.
Nem kell egy bérszámfejtőt, vagy bérszámfejtő csapatot fenntartani, azokat folyamatosan képezni. Így több költség is megspórolható:
•    Számítástechnikai eszközpark (hardver, hálózatok, szoftverek)
•    Bérköltségek
•    Oktatások, továbbképzések
•    Üzemeltetési kiadások, irodaszerek
•    TB és bér szakfolyóiratok
 Ráadásul, ha jó szolgáltatót választ, úgy a felelősség is áthárul a bérszámfejtést végző szolgáltatóra.
Bérszámfejtés érzékeny terület, nem lehet hibázni, ezért csak a legjobbal szabad megelégedni. Bérszámfejtése a NEXON-nál jó kezekben van.

Mik a bérszámfejtő szoftver előnyei?

Számos automatizált bérszámfejtő szoftver közül lehet választani. Az egyszerű bérszámítási eszközöktől kezdve a humánerőforrás-kezelő rendszerekig (HRMS), nincs hiány a választási lehetőségekből.
Egy bérszámfejtő szoftvertől oldalra elvárt alapvető követelmények:

  • Könnyű kezelhetőség - A szoftverek intuitívnak és könnyen használhatónak kell lennie, anélkül, hogy felhasználói kézikönyvre vagy képzési modulra lenne szükség.
  • Automatizálás - A szoftvernek segítenie kell a vállalkozásoknak a bérelszámolási folyamatok automatizálásában, és biztosítania kell, hogy a munkavállalók időben megkapják a fizetésüket.
  • Munkavállalói önkiszolgálás - A szoftvernek lehetővé kell tennie a munkavállalók számára, hogy néhány kattintással hozzáférjenek a bérjegyzékükhöz, és frissíthessék dokumentumaikat.
  • Munkaidő, jelenléti idő és szabadságok kezelése - A szoftvernek webes portálon, vagy mobil alkalmazáson keresztül biztosítania kell a szabadságok és a jelenléti idő rögzítését, kezelését.
  • Jogszabálykövetés – a fejlesztőtől alapvető elvárás, hogy a szoftver megfeleljen a bérszámfejtést érintő, mindenkor aktuális jogszabályoknak. A szoftverfrissítések költségét a havi/éves követési díjak tartalmazzák.
  • Ügyfélszolgálat, rendelkezésre állás – a szoftverhasználat és a bérszámfejtés folyamata során számos kérdés, probléma merülhet fel. Ezért olyan bérszámfejtő szoftvert érdemes választani, amely mögött a megbízó igényét kielégítő ügyfélszolgálati rendelkezésre állás van. Ez lehet jelenléti, telefonos és online, csak a munkaidőre korlátozódó vagy 7/24 órás.

Mit tartalmaz a bérjegyzék – bérjegyzék magyarázata

Minden alkalmazott és munkavállaló jogosult egyéni, részletes, írásos havi bérelszámolásra. Az írásbeli bérjegyzéknek nem kell papír alapon lennie – elkészülhet elektronikusan is. A bérjegyzéket megérteni nem könnyű feladat, főleg, ha az alapbéren túl különböző mozgó béreket, plusz juttatásokat, adókedvezményeket tartalmaz.

A NEXON munkabérjegyzék egyes részeinek tartalma:

Időadatok

ez a rész tartalmazza a munkaidő-nyilvántartás alapján adott hónapban teljesített időadatokat. Havidíjas munkavállalók havi bérelemeinek kiszámítása általában napok alapján, míg az órabéres munkavállalóké óra alapján történik.

Kifizetések

A kifizetések között szerepelnek azok a juttatások, amelyek a tárgyhónapban számfejtésre kerültek. Ezek lehetnek:

Pénzbeli kifizetés – pl.: Besorolási bér, pótlék, stb.
Természetbeni juttatás – pl.: Erzsébet utalvány, SZÉP kártya elemek

Levonások

Ez a rész tartalmazza a törvény által előírt levonásokat, az esetlegesen bírósági végzéssel (pl.: tartásdíj) vagy önkéntesen vállalt (pl. önkéntes pénztári tagdíj) levonásokat.

Juttatások:

Különböző csoportosításban láthatóak a kifizetett juttatások (bér terhére, költség terhére).


Adószámításnál figyelembe vett adatok

Ebben a részben a következő információk szerepelnek:
A jövedelmek adózási mód szerinti csoportosítása (pl. rendszeres jövedelem, nem rendszeres jövedelem, forrásadós jövedelem, önálló tevékenység jövedelme).
A tárgyhavi számfejtés során érvényesített adó- és járulék kedvezményekre vonatkozó adatok (kedvezmény alapja)
Halmozott adóalap, adó, adóalap kedvezmények összegei. A halmozott adatok a tárgyhónap előtti időszak éves összegzését tartalmazzák. Pl. 04. hónapban a 01-03. hónapok halmozott adatai szerepelnek a bérjegyzéken.
A tárgyhavi számfejtésben érvényesített családi járulék kedvezmény összege.

Tájékoztató adatok

A tájékoztató adatok között a besorolási bér, valamint a távolléti díj összege szerepel. A megjelenített összegek a munkavállaló bérezési módjától függnek:
Havi béres dolgozó esetén a besorolási bér havi összegben, a távolléti díj egy napra számított összegben szerepel.
Órabéres dolgozó esetén a besorolási bér és a távolléti díj esetében is az egy órára járó összeg szerepel.

Utalások

a hóvégi, esetlegesen a hóközi ténylegesen a munkavállalónak utalt összeg

Szabadságadatok

Már kivett és még rendelkezésre álló szabadságnapok száma

 

A bérszámfejtés és a munkavállalói élmény kapcsolata

Napjainkban kiemelten fontos szerepet tölt be a munkavállalói élmény és a megtartás. A vállalati kultúra több, mint nagyotmondó értékek felfestése a falakra, az ingyen kávé, vagy a babzsák a meditációs szobában. Bár az üzleti vezetők egyetértenek abban, hogy a vállalati kultúra elengedhetetlen egy modern vállalkozás működtetéséhez, a bérszámfejtés szerepét azonban sokan alul becsülik. Pedig igen is nagy szerepe van a pozitív munkavállalói élmény kialakításában és a munkaerő megtartásában is.
A munkavállalóktól alapelvárás, hogy időben és pontosan kapják meg bérüket. Utóbbi kiemelten fontos az olyan területeken, ahol nem fix alapbért kapnak a dolgozók, hanem a mozgó bér, például a teljesítmény arányos bér, vagy a különböző műszakpótlékok kiemelt részét képezik a fizetésnek. Éppen ezért a pontos és precíz bérszámfejtés elengedhetetlen eleme a vállalatnak.
Egy jó bérszámfejtő csapatra van szükség ahhoz, hogy eleget tegyen ennek a követelménynek - a juttatások, pótlékok, a cafeteria kifizetések a bérszámfejtő csapat fő felelőssége. A visszatérő számítási hibák aggodalomra adhatnak okot a munkavállalók számára. A Kronos The Workforce Institute felmérése szerint az amerikai munkavállalók 49%-a már két bérszámfejtési hiba után új álláskeresésbe kezd.
De a bérszámfejtés sok más módon befolyásolja a vállalkozás számos területét, hatással van a pénzforgalomra, a könyvelésre és az üzleti sikerre.

hr önkiszolgálás

1.    Munkáltatói márka
Egy vállalat hírneve a stabilitásán és biztonságán múlik. Egy megbízható, jó hírű és képzett bérszámfejtő csapat a szigorú határidők és jogszabályi előírások betartása mellett időben elkészíti a bárszámfejtést és előkészíti az utalásokat. Ez kulcsfontosságú az erős munkáltatói márka kiépítéséhez.

2.    Növeli a munkavállalók elkötelezettségét
A helyes és időben történő kifizetés alapvető fontosságú. Ha a munkavállalókat folyamatosan helytelenül vagy később fizetik ki, úgy érzik, hogy alulértékelik őket, és kevésbé hajlandóak elkötelezni magukat a munkájuk iránt.
A késedelmes fizetések és a hiányzó kifizetések azt is eredményezhetik, hogy elveszítik a vállalatukba vetett bizalmukat. Ez arra késztetheti a munkavállalót, hogy a váltás mellett döntsön.
Egy megbízható bérszámfejtő csapat, amely jól kommunikál és következetesen helyesen fizeti ki az alkalmazottakat, azt jelenti, hogy a munkavállalók bíznak a cégben az alkalmazottak fokozott elkötelezettségét jelentheti.


3.    Önkiszolgáló megoldások
Digitális világban élünk, és fontos, hogy digitális HR-megoldásokat biztosítsunk a munkavállalók számára - a HR-szolgáltatásokhoz önkiszolgáló mobilalkalmazáson keresztül történő hozzáférés jobb bérszámfejtési és munkavállalói élményhez vezet.
A munkavállalók értékelik, ha a webes vagy mobilalkalmazások segítségével bárhol, bármikor könnyen hozzáférhetnek az aktuális és a korábbi bérjegyzékekhez. Így minimálisra csökkentetheti, hogy a munkavállalók a bérszámfejtő csapathoz forduljanak információért, és papírhalmokat halmozzunk fel az irodában.

Mikor van bérszámfejtés?

A bérszámfejtés időpontja vállalkozások és szervezetek számára változhat, és általában a vállalkozások belső politikájától, az alkalmazott bérszámfejtési rendszertől és a munkaszerződésektől függ.

Általános szabályként elmondható, hogy a munkavállaló felé a kifizetett munkabér elszámolásáról írásbeli tájékoztatást kell szolgáltatni a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig.

 

Ha megbízható bérszámfejtés szolgáltatót keres:

Kapcsolatfelvétel

 

 

 

Lépjünk kapcsolatba
 
Ügyfélszolgálatunk száma: +36 1 450 2210
Központi telefonszámunk: +36 1 465 5100